a3f.in.ua

Виїзд чоловіків за кордон не заборонений, — адвокат Ростислав Кравець, ч. II

Виїзд чоловіків за кордон не заборонений, — адвокат Ростислав Кравець, ч. II

Ситуація у ухильників стає дедалі гіршою. На початку року парламент ухвалив законопроект, який вводить практику заочних штрафів для порушників військового обліку. Проте, за словами адвоката Ростислава Кравця, навіть "старі" штрафи ТЦК перебувають поза правовим полем.

Що означає розшук ТЦК, скасовують чи ні суди штрафи за порушення правил військового обліку і чому виїзд чоловіків за кордон під час війни не врегульований законом? Про це читайте у другій частині інтерв'ю з юристом.

Чи законно знімати на відео працівників ТЦК? Чому Кравця називають "адвокатом диявола" та чи звертаються до нього з проханнями допомогти "відкосити"? Про це читайте в першій частині інтерв'ю.

"Чорна діра" законодавства

– У травні оновилося законодавство про мобілізацію. На вашу думку, що ж не так з новим законом?

– Будь-які зміни та будь-які реформи у нас проводяться з єдиною метою: щоб не нести відповідальність за те, що не робиться. Того законодавства, яке існувало і до цього закону, і на сьогодні, його достатньо, але продовжують реформувати і реформувати. За три роки війни жодного разу не було, щоб відстрочка від мобілізації або бронювання були за правилами, які існували три місяці тому. Щоразу щось нове. Навіщо? Щоб ніхто не відповідав.

Я вважаю, що ті зміни, які були внесені, ще більше зашкодили державі, довірі суспільства до держави. Позбавили осіб можливості звільнення з військової служби. Наприклад, були внесені зміни, як я кажу, Мар'яні Б. і Федору В. (які на цьому наполягали), що якщо дитина інвалід, то особа має право на відстрочку, але не може звільнитися, якщо є інші особи, які можуть доглядати за дитиною. Для чого це було робити? Щоб вас всі ненавиділи? Те ж саме стосується, якщо є близькі інваліди.

Те ж саме з ліквідацією МСЕК. Навіщо? Що буде інше? Всі вважають, що люди отримували незаконну інвалідність. Так притягніть до відповідальності! Чому ви не притягуєте до відповідальності? Ні! Ми знищимо всі бази, щоб ніхто не відповідав. З тими ж прокурорами. Коли стався цей скандал, я одразу сказав, що почекайте їх всіх засуджувати, бо коли перевірять, то виявиться, що вони реально інваліди. Виявилося (Офіс Генпрокурора у відповідь на запит Центру протидії корупції не зміг підтвердити факт неправомірного отримання інвалідностей жодного з 67 прокурорів Хмельницької прокуратури, — Ред. ) Хто вибачився перед прокурорами? Доказали, що вони незаконно отримали інвалідність? Ні. Якщо вони отримали незаконно, будь ласка, притягніть до відповідальності, стягніть кошти, які вони отримували. Ні. Давайте ліквідуємо МСЕК і ті ж люди будуть оцінювати втрату функціональності.

– Ще з того, що турбує людей, це розшук по лінії ТЦК. Коли таке говорить поліція, виникає дуже багато суперечок: чи повинні затримувати за це чи ні, адже це адміністративне правопорушення.

– Це "чорна діра". На сьогоднішній день ніхто вам чітко не може сказати, звідки там з'являється розшук. Людина їде, її зупиняють, кажуть: "Ви в розшуку". Він оновлює "Резерв+" і бачить, що він не в розшуку. Почекайте, зараз буде. І через 2-3 години з'являється в "Резерв+" напис в розшуку. Хто туди вніс? Хто це досліджував?

Ну добре. Уявімо, що все правильно внесли, людина кудись не з'явилася і ТЦК направив у розшук (до речі, про цю базу розшуку законодавство так і не прийняли). Що таке розшук? Розшук особи, що вчинила адміністративне правопорушення. За законом поліція повинна цю особу затримати і доставити в ТЦК. Якщо особа самостійно не хоче туди йти, поліція повинна скласти протокол про адмінзатримання, викликати безкоштовну правову допомогу (якщо людина потребує правової допомоги) і тоді доставити в ТЦК, тут увага (!), для складання протоколу про порушення правил військового обліку. Однак тут є проблема. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення (це статті 210 і 210 з позначкою "1") ці штрафи не застосовуються в разі, якщо власник Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних має доступ до інших державних реєстрів. Точка.

Єдине, за що можна людину зараз оштрафувати, це втрата військово-облікового документа.

У нас пропонують нові закони про "заочне штрафування" (відповідний законопроект №12093 був прийнятий у першому читанні, — Ред. ). Таке враження, що люди перебувають у паралельній реальності. Ви ж самі прийняли цей закон у травні і збільшили штрафи з 850 гривень до 17 тисяч. При цьому на початку саме Міноборони говорило, що підстав для застосування штрафів немає, оскільки вони мають доступ до реєстрів. Тобто, доступ до реєстрів у них є, штрафи вони застосовувати не можуть, але Верховна Рада вносить зміни, щоб штрафи застосовували. Це якийсь сюр?

– Але потім у судах не завжди ці штрафи скасовують.

– У нас 99% скасувань. Один штраф ми нещодавно програли, (перший, який ми програли), але я думаю, що там особистість судді мала значення. Я не знаю, як можна не скасувати штраф, якщо закон так прописаний.

"Заборони виїзду за кордон немає"

– Давайте торкнемося теми, про яку ви часто говорите, це заборона виїзду для чоловіків за кордон. Нібито заборони немає. Дивіться статтю 33 Конституції: "Кожному, хто на законних підставах знаходиться на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно покидати територію України, за винятком обмежень, встановлених законом".

– Це важливо. "Встановлюються законом". Покажіть мені хоч один закон, що забороняє виїзд за кордон. Жодного немає. Є закон про перетин громадянами кордону України. Там є стаття 6, в якій є випадки заборони виїзду за кордон. Немає жодного випадку, пов'язаного з введенням воєнного стану. Немає жодного