Система територіальних центрів комплектування (ТЦК) та соціальної підтримки винна в тому, що Державний реєстр військовозобов'язаних не оновлювався протягом п'яти років з моменту прийняття відповідного закону. Тому відкриття Державним бюро розслідувань (ДБР) справ проти представників ТЦК за статтею 425 Кримінального кодексу України "Халатне ставлення до військової служби" є цілком обґрунтованим.
Про це "Телеграфу" розповів відомий адвокат Ростислав Кравець. Він пояснив, чому ДБР намагається притягнути деяких керівників ТЦК до відповідальності за невиконання плану мобілізації.
Більше читайте в публікації: "Адвокат диявола" з TikTok: Ростислав Кравець про "бусифікацію", оновлення даних і прохання допомогти "відкосити", ч. І".
– Закон про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних, призовників, резервістів був прийнятий у 2017 році. Чому з 2017 року нічого не оновлювалося? Це халатне ставлення до військової служби? Лише в кінці 2022-го, у 2023-му почали з реєстром щось робити. При цьому перекладати відповідальність на громадян України, що громадянин України винен у тому, що не оновив свої дані. При цьому доступ до всіх реєстрів у ТЦК є. Береш будь-який ТЦК, і як тільки у когось у "Резерві+" виникає ситуація, що він потребує уточнення даних… Все. Можна керівника ТЦК і весь ТЦК притягти до відповідальності, – говорить юрист.
За його словами, для уточнення даних ТЦК має всю необхідну інформацію та доступ до всіх реєстрів. При цьому Ростислав Кравець запевняє, що юристи можуть захищати і представників ТЦК.
– Але треба ж розуміти, за що його притягли до відповідальності. За те, що він мобілізував особу, яка має відстрочку, і держава понесла збитки? Наприклад, багатодітний батько. Він надав усі документи, заяву на відстрочку, ті сказали, що їх не цікавить його заява і що його мобілізують. Він приходить у частину, подає заяву і через три-чотири місяці звільняється з військової частини за тими ж документами.
За ці місяці людина отримала заробітну плату, додаткову винагороду, пройшла навчання, її годували тричі. Хто буде за це нести відповідальність? А там суми значні: на кожну таку людину витрачено по півмільйона гривень, а то й по мільйону гривень. Почекайте… Щоб просто керівник ТЦК поставив собі "галочку", що він когось мобілізував, держава втратила мільйон гривень? – говорить Ростислав Кравець.
Нагадаємо, раніше він пояснив "Телеграфу", чому ТЦК не карають за "бусифікацію".