a3f.in.ua

Дива не сталося: гуртожитки для маріупольців охоронятиме за бюджетні кошти вже відома "контора".

Дива не сталося: гуртожитки для маріупольців охоронятиме за бюджетні кошти вже відома "контора".

Практично 10 млн гривень на рік на охорону соціального житла для мешканців Маріуполя та офісних приміщень для чиновників традиційно заробить озброєне підрозділ Нацполіції з Донецької області. Комунальне підприємство, яке займається гуртожитками, поки що не пояснило, чому "на вахті" обов'язково має бути людина з пістолетом, в бронежилеті та касці. Викликає питання і ситуація з порушеннями у використанні бюджетних коштів, витрачених владою тимчасово окупованого міста для задоволення житлових потреб звичайних городян.

"Телеграф" вивчив відповіді посадових осіб Маріупольської міської ради, судові рішення та "свіжі" оголошення про проведення тендерів.

Без аналітичної роботи відповідь щодо зброї неможлива

В останні дні 2024 року стало відомо, що у 2025 році виконавчий комітет Маріупольської міської ради продовжить витрачати кошти на охорону як приміщень, які займають у Дніпрі чиновники, так і гуртожитків у Дніпрі, Києві та Чернівцях. У першому випадку йдеться про 652,5 тис. гривень на рік, у другому – про 9 млн 198 тис. гривень. Як і в минулому році, надання таких послуг здійснюватиме Маріупольський міжрайонний відділ управління поліції охорони у Донецькій області, який кілька років поспіль є єдиним учасником і, відповідно, переможцем тендерів. Витрати на цю статтю критикували як звичайні маріупольці, так і маріупольські депутати, зокрема, Максим Бородін.

В исполкомі Маріупольської міської ради вирішили абстрагуватися від скандальної теми. З десятка запитань щодо реалізації програми "ЯМаріуполь.Житло", викладених "Телеграфом" у запиті, чиновники випадковим чином вибрали одне щодо доцільності організації цілодобових пунктів охорони в соціальному житлі з участю поліцейських зі зброєю і відповіли: "Маріупольська міська рада та її виконавчий комітет закупівлю послуг з охорони не здійснювали". При цьому відповідальні особи проігнорували навіть загальні питання щодо кількості маріупольців, які вже отримали кімнати в гуртожитках, умов, на яких вони в них живуть, планів розвитку соціального житла на поточний рік, а також витрат, передбачених на цю статтю.

Більш багатослівними виявилися керівники комунального закладу "Маріупольське міське соціальне гуртожиття". У відповіді на запит нашого видання директор Сергій Кесарев повідомив, що повністю заселений лише об'єкт у Дніпрі на вул. Лізи Чайкіної, 2 (нове назва вул. Піхоти Короля). Тут тимчасове житло отримали 121 маріуполець. Ще 306 поселилися в Дніпрі на вул. Ніла Армстронга, 36, а в Києві на вул. Празькій, 34 – 57 маріупольців, і процес заселення тут триває. Рішення про розподіл житла приймає виконавчий комітет Маріупольської міської ради. При цьому з мешканцями укладається договір позички (безкоштовного користування), відповідно до якого "користувач не має права надане житлове приміщення для тимчасового проживання приватизувати, обмінювати і здійснювати розподіл, надавати його в піднайом або вселяти в нього інших громадян".

Відповідно, за користування житлом маріупольці не платять, але повинні компенсувати спожиті комунальні послуги — опалення, водопостачання, електроенергію тощо. Інші витрати, "необхідні для забезпечення створення належних умов для проживання (утримання майна гуртожитка) та організації побуту, оплата послуг з управління гуртожитками, утримання чергових адміністраторів, іншого персоналу, встановлення та утримання систем відеоспостереження та пожежної сигналізації здійснюються за рахунок бюджетних коштів". Утримання трьох згаданих гуртожитків обійдеться бюджету Маріупольської громади в 16 млн 129 тис. гривень. А протягом року планується переобладнання та запуск як соціального житла ще двох – в місті Чернівці (вул. Алексі Алмазова, 6) і Дніпрі (вул. Лазаряна, 2).

На цих п’яти об’єктах протягом 2025 року будуть цілодобово чергувати представники поліції охорони. Організація таких постів, згідно з відповіддю керівника комунального закладу, викликана необхідністю "забезпечення пропускного режиму і недопущення сторонніх осіб в гуртожитки, здійснення заходів з охорони публічної безпеки і порядку в гуртожитках та збереження майна, придбаного за рахунок бюджетних коштів або отриманого від благодійних організацій і що знаходиться у загальному користуванні мешканців гуртожитків". У 2024 році їх функціонування обійшлося міському бюджету в 2 млн 548 тис. гривень, а в 2025 році витрати зростуть у 3,6 рази і складуть, як повідомлялося, 9 млн 198 тис. гривень.

При цьому директор не вважав за потрібне роз'яснити громадськості, чому в технічних умовах прописано саме такий варіант озброєння та екіпіровки (броник, каска, вогнепальна зброя) для осіб, які будуть чергувати на постах охорони. Ця умова, як зазначали маріупольці, суттєво обмежує коло учасників тендерів, тому й вони проходять без конкуренції. В комунальному закладі вирішили, що відповідь вимагатиме "проведення аналітичної роботи". При цьому запевнили "Телеграф", що договір не передбачає залучення переможця торгів до інших робіт, окрім охорони соціального житла.

Незважаючи на зауваження, ремонти залишаються поточними

Хоча Маріупольська міська рада продовжує реалізацію проекту "ЯМаріуполь.Житло", до вже "запущених" об'єктів виникли питання у фінансових контролерів і правоохоронців. Ревізія, проведена фахівцями Управління Східного офісу Госаудитслужби у Донецькій області навесні 2024 року, виявила порушення на десятки мільйонів гривень. Наприклад, більше 43 млн гривень були перераховані фірмам, які не вдалося знайти за адресами (як фактичними, так і юридичними). А це завадило "провести зустрічні звірки, переконатися в чистоті багатомільйонних фінансових операцій аудитори не змогли і проінформували про цей факт Госфінмоніторинг". Ще 1,1 млн гривень маріупольські чиновники переплатили п'яти підрядникам, які