a3f.in.ua

У Києві важко дихати з кількох причин. Коли це закінчиться і як захиститися до цього часу?

У Києві важко дихати з кількох причин. Коли це закінчиться і як захиститися до цього часу?

У Києві протягом кількох днів городяни змушені виходити з домів під запах диму та повідомлення про забруднення повітря.

Еколог Олександр Соколенко розповів "Телеграфу", коли це закінчиться. А також дав поради, що слід зробити на побутовому рівні, щоб убезпечити себе.

Винуватці - морози, відсутність вітру та зона високого тиску

Головна причина – погодні умови, пояснює Олександр Соколенко. Починаючи з 8 лютого в Україні похолодало через антициклональні погодні умови. Морози тримаються і зараз, переважно вночі, а вдень температура піднімається до відлиги.

"Зона високого тиску домінує на території України, за винятком південно-сходу. Вітер дуже слабкий. Через зниження температури повітря люди більше використовують викопне паливо, або що в кого є. У нас є ТЕЦ, що працюють на мазуті. Через те, що температура низька, відповідно, через все це відбувається збільшення викидів в атмосферу, зокрема, тих речовин, які призводять до накопичення цього пилу, який ми бачимо", — розповідає еколог.

Коли вітру практично немає (перш за все це стосується ночі або ранку, коли вітер найслабший) речовини, що утворилися внаслідок спалювання вугілля, дерева, мазуту, акумулюються над містом.

Ще одні винуватці – автомобілі: викиди від транспорту вранці "зависають" над головними дорожніми артеріями.

"Якщо ми подивимося на карти забруднення повітря, то найбільші такі ділянки — це, наприклад, великі автомагістралі. Проспект Бажана в Києві, Оболонь біля мостів. Там найбільші концентрації вранці цих забруднюючих речовин. Також на в’їздах у місто: Житомирське шосе, Столичне шосе. Там вранці фіксується значний автомобільний трафік і навіть візуально можна побачити, що повітря забруднене (пил, схожа на туман)", — додає еколог.

Отже, холодна погода, високий тиск, відсутність вітру. Все це призводить до накопичення забруднювачів над великими містами або регіонами, де сконцентрована промисловість.

"Вдень трохи з’являється вітер. Якщо зараз відкрити карту і подивитися, то стан повітря в Києві покращився. Але найбільші концентрації фіксуються саме в нічний час і під ранок", — розповідає Соколенко.

Чим небезпечні викиди для здоров'я

Найнебезпечніші – це канцерогени, вони утворюються в результаті спалювання навіть автомобільного пального. Це бензопірени, діоксини, сажа. Канцерогени можуть призводити до незворотних змін в організмі людини.

Існують токсичні речовини. Вони можуть тимчасово погіршувати стан здоров'я людини, що дихає цим повітрям.

"Власне, ці спалювані вуглеводні є найбільш небезпечними для людини і тварин. Нічого приємного в цьому немає, але я б сказав, що катастрофічного, напевно, теж немає. Тому що зростання концентрацій цих речовин фіксується досить часто, зокрема, наприклад, на території Києва. Це не тільки взимку. Проблема і влітку, коли стоїть спекотна, безвітряна, сонячна погода. Показники також зростають відносно всіх цих речовин. Тому це відбувається періодично", — розповідає еколог.

До речі, сусідня Польща ще більше страждає від таких речей, адже там багато використовують вугілля для опалення приміщень.

"І коли така погода формується над Україною, у Польщі теж досить важко дихати. Особливо це стосується зими. Це неприємне, але тимчасове явище. Якщо подивитися на прогноз погоди, то приблизно з кінця п’ятниці має змінитися характер погоди. Прийдуть атмосферні фронти з заходу, відповідно, посилиться вітер. Це явище зникне", — зробив прогноз експерт.

Не треба вранці бігати біля доріг, маски не дуже допоможуть: поради

Хоча ми не контролюємо погоду, автомобілі та викиди промислових об'єктів, залишаються кілька речей, які кожен з нас може зробити на побутовому рівні.

Перше — перенести ранкові пробіжки в спортзал і ні в якому разі не бігати біля доріг за таких умов.

"Я зараз знаходжуся в Голосіївському районі, тут пробігає повз мене людина — людина, яка займається спортом. Я б, наприклад, не бігав вранці, ось саме за такої погоди, принаймні вранці, коли ці концентрації вищі. Коли ми бігаємо і займаємося спортом, ми більше споживаємо повітря, відповідно, і цих забруднювачів теж більше потрапляє в наш організм. Тобто якось регулювати ці заняття спортом", — говорить еколог.

Він додає, що в таких місцях, як Оболонський проспект, проспект Бажана, Харківське шосе, Дарницька площа, проспект Лобановського краще взагалі не бігати вздовж доріг у будь-який час, яка б там не була погода. Якщо бігати, то краще десь по лісі або по парку, подалі від автодоріг.

Також допомагає волога прибирання в приміщеннях. Вона, принаймні, позбавить вас від зайвого пилу, який потрапляє в житло.

Еколог радить їсти більше овочів і зелені, вживати в їжу більше рідини. Це сприяє виведенню з організму токсинів.

А от медичні маски, які люди носили під час епідемії Covid, мало чим допоможуть, в них сенсу немає.

"Тобто, якщо ви в таку погоду надіне маску — нічого це не змінить. Тут треба або респіратор, або інші засоби, які краще фільтрують повітря, не просто там великі частинки пилу, а такі, що серйозніші ", — радить еколог.

Де відстежувати якість повітря?

На сайті SaveEcoBot можна переглянути карту по районах та щогодинний індекс якості атмосферного повітря (AQI), середнє значення PM2.5 та інші метеорологічні показники

Крім того, стан повітря та радіаційний фон можна відстежувати на веб-ресурсі Мінприроди "Екозагроза".