У США розглядають можливість відключення України від супутникової інтернет-системи Starlink компанії Ілона Маска. На цей крок адміністрація президента Дональда Трампа може піти, якщо Київ не погодиться підписати угоду про рідкоземельні корисні копалини.
Про це повідомляє Reuters, посилаючись на три джерела, обізнані з цього питання. За їх словами, як один з важелів тиску на Україну в питанні корисних копалин, американські переговорники розглядають можливість відключення країни від Starlink.
Зазначається, що продовження доступу України до Starlink обговорювалося на переговорах між американськими та українськими посадовими особами, після того як президент України Володимир Зеленський відхилив початкову пропозицію міністра фінансів США Скотта Бессента. Про це також йшлося під час зустрічі між спеціальним представником США по Україні та Росії Кітом Келлогом і президентом України.
Американська сторона погрожує позбавити Україну можливості використовувати Starlink, якщо Київ не погодиться підписати угоду про свої корисні копалини. Це стало б дуже великою проблемою для фронту.
"Україна працює через Starlink. Він дуже важливий для них. Втрата Starlink… стала б серйозним ударом", – сказав один з співрозмовників видання.
Зазначимо, військові активно використовують термінали супутникового зв'язку Starlink від компанії Space X Ілона Маска. Без них зв'язок на передовій був би просто неможливий.
Саме завдяки Starlink на фронті здійснюється координація, вони дають можливість контролювати оперативну обстановку. Термінали дозволяють військовим мати зв'язок взагалі.
11 лютого президент США Дональд Трамп заявив, що Україна "по суті погодилася" передати США рідкоземельні мінерали в якості плати за військову допомогу, яку Вашингтон надав Києву. Вже на наступний день Штати передали Україні попередній документ угоди про партнерство з видобутку корисних копалин.
За даними ЗМІ, адміністрація Трампа запропонувала Україні надати Сполученим Штатам 50% власності на рідкоземельні корисні копалини країни. Зеленський відмовився підписувати цей документ. За його словами, він не містить достатніх гарантій безпеки України і не захищає інтереси держави. У Білому домі назвали рішення глави України "недальновидним".
Надалі США почали вчиняти тиск на Україну, намагаючись змусити її підписати спрощену угоду. В Офісі президента підтвердили, що робота над документом триває, але деякі пункти все ще викликають питання, зокрема, в контексті гарантій безпеки для України.
Як повідомляв "Телеграф", офіцер Армії оборони Ізраїлю та військовий аналітик Ігаль Левін вважає, що якщо США відключать Starlink, це буде пряма військова допомога Москві.