a3f.in.ua

США не зверталися до України з пропозицією розглянути «стамбульські угоди», повідомили в Міністерстві закордонних справ.

У Міністерстві закордонних справ прокоментували заяву спеціального посланника США Стіва Уїткоффа про те, що основою для мирного врегулювання російсько-української війни можуть стати «стамбульські домовленості».

Про це прес-секретар Міністерства закордонних справ Георгій Тихий повідомив під час брифінгу 27 лютого.

За його словами, офіційно США не зверталися до України з пропозицією розглянути «стамбульські домовленості» як основу для майбутньої мирної угоди.

Уїткофф в інтерв'ю CNN заявив, що «Стамбульське протокольне соглашение» можуть використовувати як орієнтир для укладення мирної угоди між Україною та росією. Крім того, на думку спецпосланника США, розмови про можливе вступ України в НАТО «спровокували росію».

Переговори в Стамбулі

28 лютого 2022 року в Стамбулі розпочалися переговори між Україною та рф. Деякі раунди проходили з фізичною присутністю представників сторін, а інші — онлайн.

Як писало «Радіо Свобода», тоді москва запропонувала Україні угоду, яка фактично означала б українську капітуляцію. Це був проект під назвою «Договір про врегулювання ситуації в Україні та нейтралітеті України». Це перший відомий документ, що викладає умови росії щодо мирної угоди після початку повномасштабного вторгнення.

Згідно з проектом договору, росія висувала такі вимоги:

  • Україна повинна скоротити свою армію до 50 000 осіб, включаючи 1,5 тисячі офіцерського складу.
  • Україні пропонували «не розробляти, не виробляти, не купувати і не розміщувати на своїй території ракетні озброєння будь-яких видів базування з дальністю стрільби понад 250 км».
  • В планах росії Україна повинна була «визнати незалежність так званих “Донецької та Луганської республік”» — причому в межах адміністративних областей України (на момент 24 лютого 2022 року росія контролювала лише частину цих областей і не завоювала їх повністю і тепер, на початку 2025 року).
  • росія також вимагала скасування всіх санкцій — як українських, так і міжнародних — і відкликання всіх міжнародних позовів, поданих з 2014 року.
  • Саме Україна повинна взяти на себе витрати на відновлення інфраструктури Донбасу, зруйнованої з 2014 року.
  • росія наполягала на наданні російській мові статусу державної та відновленні всіх майнових прав Української православної церкви московського патріархату.
  • Автори проекту вимагали «скасувати і більше не вводити жодних заборон символіки, асоційованої в державах з перемогою над нацизмом», тобто фактично знову легалізувати в Україні радянські та комуністичні символи. У документ додано перелік українських законів, які автори назвали прикладами «нацифікації та героїзації нацизму».

Однак переговорний процес зупинився в кінці квітня 2022 року, оскільки сторони сперечалися щодо основних положень проекту договору. В той же час армія росії відступила з півночі України, оскільки не змогла захопити Київ або змусити Україну капітулювати.