Росія розпочала повномасштабну війну три роки тому, а саме 24 лютого 2022 року. В перші дні росіяни увійшли до Київської області, де накоїли багато лиха, розбивши танками та артилерією будинки, парки, дороги.
"Телеграф" розповів, як з того часу відновили міста під Києвом. Варто зазначити, що внаслідок бойових дій навколо столиці в лютому-березні 2022 року на Київщині зафіксовані руйнування в 46 з 69 територіальних громад. Критичні руйнування завдані в Бучанській, Ірпінській, Гостомельській, Бородянській, Макарівській, Великодимерській та Песковській територіальних громадах.
Станом на 2024 рік область відновила повністю або частково з забезпеченням життєдіяльності майже 17,5 тис. об'єктів. В першу чергу відновлюють житлові будинки та соціальну інфраструктуру.
27 лютого 2022 року. Буча, вулиця Вокзальна. Саме по ній тридцатикилометрова колона російської техніки йшла через весь місто до Ірпеня, а звідти — планувала йти на Київ, щоб "взяти його за 3 дні". Тоді цій колоні спочатку заважали добровольці з Бучі, згодом її знищили Збройні сили України з "Байрактара".
Фото першого бою в Бучі тоді шокували увесь світ. Місцеві жителі, які жили на цій вулиці, були не менше шоковані. Під час того бою вони сиділи в підвалах та погребах, а коли все стихло, то не всі змогли побачити свої будинки цілими. Загалом Буча провела в окупації 33 дні.
У 2023 році Вокзальну в Бучі відновили. Американська некомерційна організація спільно з партнерами та владою відремонтували будинки. Деякі з них відремонтували з нуля. Крім того, внаслідок активних бойових дій російські війська зруйнували більшість інфраструктури: електроопори, комунікації, дорожнє покриття — все це також відбудували благодійники спільно з міською владою.
Нещодавно стало відомо, що в місті завершується відновлення одного з будинків, який був пошкоджений на початку повномасштабного російського вторгнення.
Зазначається, що в житловий будинок на вул. Яблунева, 17 потрапили російські боєприпаси. Будівля отримала значні пошкодження. Основні руйнування були в другому та третьому під'їздах на 7-9 поверхах. Всього було пошкоджено 10 квартир, вікна, двері, сходи та дах. Зараз у будинку:
В пошкоджених квартирах будівельники змонтували міжкімнатні перегородки, виконали стяжку підлоги, завершили прокладати кабельні траси, встановили електрощити, в санвузлах виклали нову плитку, встановили радіатори, триває їх підключення до системи будинку.
Також замінили каналізацію в підвалі, почали замінювати мережі водопостачання та капітальний ремонт ліфтів в усіх 4-х під'їздах. Біля будинку відновили місця загального користування та огородили зелені зони.
Місцеві влади заявляли, що хочуть бачити майбутню Бучу не місцем трагедії, а місцем українського успіху. При цьому там зазначали, що Буча зараз — це свого роду музей військових злочинів.
Незважаючи на великі масштаби руйнування, місто повільно набуває свого колишнього вигляду — зелене містечко з красивою інфраструктурою та добрими людьми.
Буча відновлюється не лише за рахунок державних коштів, але й за донорські внески країн-союзників України. Також в Бучі планують побудувати індустріальний парк Bucha Techno Garden. У цьому допоможе корейська державна компанія K-water.
Ірпінь розташований у передмісті Києва, тому на початку повномасштабної збройної агресії РФ був частково окупований і став сірою зоною, де велися бої. Багато жителів встигли евакуюватися в перший день, ще частина проходила під вибухнутим мостом через річку Ірпінь, а були й ті, хто залишився в місті, зокрема в окупованій частині. Вони не мали електрики, зв'язку, води і були змушені ховатися в підвалах, поки окупанти грабували їх квартири. Після звільнення Ірпеня 28 березня 2022 року туди почали їздити різні медіа, іноземні делегації, щоб на власні очі побачити, що після себе залишає "російський мир": смерть і руйнування. За перший місяць повномасштабного вторгнення в Ірпені постраждало 70 % інфраструктури.
Вибухнутий міст через річку Ірпінь 25 лютого 2022 року зупинив рух окупантів на Київ, але зробив неможливим виїзд людей з Бучі, Ворзеля, Гостомеля, де йшли бойові дії.
Після того як українські захисники відкинули окупантів з-під Києва, поруч з зруйнованим мостом швидко збудували неширокий тимчасовий міст-насип, який дозволив рух транспорту, щоб перевозити зброю, медицину, їжу, а люди могли повертатися. А одночасно прийняли рішення поблизу зруйнованої частини збудувати повноцінний міст, схожий на той, що був до руйнування.
Деякі з пошкоджених будинків виявилися придатними для відновлення. В одні — жителі вже повернулися. Інші — ще треба готувати до повторного заселення. Одне з будівель, що отримало друге життя — це "Титан". Знаменита 18-поверхівка, одна з найвищих в Ірпені.
В "Титан" було 10 прямих влучень. На щастя, всі жителі до того часу вже виїхали.
На ремонт величезного будинку пішло 20 мільйонів гривень. 2 — зібрали самі жителі. Інші — від влади, меценатів і просто небайдужих, які допомагали донатами.