a3f.in.ua

В Україні переселенці частіше стикаються з безробіттям. Які рішення пропонує Служба зайнятості?

В Україні переселенці частіше стикаються з безробіттям. Які рішення пропонує Служба зайнятості?
Иллюстративная фотография. Переселенцы в модульном городке Львовской области, июль 2022 года

Про це йдеться на сайтах МОП та Державної служби зайнятості.

У звіті МОП, опублікованому напередодні 1000 днів великої війни, зазначається, що серед переселенців зафіксовано вищий рівень безробіття: 15% порівняно зі середнім показником по країні — 11%.

Крім того, серед ВПЛ вищий відсоток безробітних, які шукають роботу (61%), порівняно з тими, хто повернувся після переміщення або не переїжджав (50% та 44% відповідно).

Що Служба зайнятості пропонує переселенцям?

У Службі зайнятості повідомили, що з початку року їхніми послугами скористалися близько 100 тисяч переселенців.

Там запевняють, що надають послуги, які допоможуть знайти не лише кращу роботу, але й здобути нову професію, відкрити власну справу та отримати підтримку на всіх етапах адаптації на новому місці.

Служба зайнятості назвала топ-5 послуг для переселенців:

  1. Власне пошук роботи. У Службі зайнятості обіцяють, що фахівці індивідуально підберуть вакансію з урахуванням досвіду, освіти та побажань клієнта. І не тільки з власної бази вакансій. Достатньо звернутися до найближчого центру зайнятості або зареєструватися як безробітний через «Дію» чи на сайті Служби.
  2. Професійне навчання. Офіційно зареєстровані безробітні можуть безкоштовно пройти навчання в центрах професійно-технічної освіти. Пропонують 97 робочих професій та близько 400 освітніх програм.
  3. Навчання за ваучером. Переселенці без статусу безробітного, які вже мають професійно-технічну або вищу освіту, можуть отримати ваучер на навчання на 30 тисяч гривень. Ці кошти можна витратити на курси підвищення кваліфікації або для отримання нової професії. Програма пропонує одну з 155 професій та спеціальностей.
  4. Грант на власну справу. Служба зайнятості пропонує переселенцям гранти на створення або розширення власної справи. Суми грантів складають від 50 до 250 тисяч гривень. А переселенці-учасники бойових дій або їхні дружини можуть претендувати на гранти до 1 млн гривень.
  5. Компенсації роботодавцям за працевлаштування переселенців. Служба зайнятості також надає фінансову підтримку протягом трьох місяців роботодавцям, які наймають до себе ВПЛ. Наразі це 8 тисяч гривень. Якщо мова йде про працевлаштування переселенця з інвалідністю, то компенсація триватиме півроку.

Бракує можливостей і низькі зарплати — основні проблеми шукачів роботи

Голова представництва МОП в Україні Алессія Скіавон підкреслила, що повномасштабне вторгнення поглибило нерівність, яка існувала на українському ринку праці.

В МОП зазначили, що рівень зайнятості серед респондентів (не тільки серед переселенців) становить 67%, що на шість процентних пунктів нижче, ніж до лютого 2022 року, незважаючи на масове скорочення робочої сили в країні через вимушену міграцію понад 6,7 мільйона осіб за кордон.

Найсерйознішими проблемами, з якими стикаються шукачі роботи в Україні, є брак можливостей працевлаштування та низька заробітна плата, зазначають у міжнародній організації.

Крім того, жінки, які частіше працюють у державному секторі, наприклад, в освіті та охороні здоров’я, мають непропорційно низькі заробітні плати та страждають від затримок з їх виплатою, поширених в цих установах.

Методологія

Дані, наведені у звіті МОП, були зібрані за допомогою опитування в серпні 2024 року. Опитали 40 тисяч випадково обраних респондентів методом телефонного інтерв'ю.

Подальші інтерв'ю охопили 1488 ВПЛ, 1188 повернених переселенців та 1800 місцевих жителів, які не виїжджали. Загальна похибка вибірки становить 0,49%.

Опитування проводилося на всій території України, за винятком Криму, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.