24 лютого 2025 року Україна відзначає трагічну дату — третю річницю повномасштабного вторгнення Росії. Проте рівно одинадцять років тому, в ніч з 23 на 24 лютого 2014 року, сталося інше знакове подія – втікач-президент Віктор Янукович залишив територію України з допомогою російських військових. Цей втеча став передвісником майбутньої агресії РФ та окупації Криму і частини Донбасу. На основі свідчень безпосередніх учасників подій відтворюємо повну хронологію втечі четвертого президента України.
21 лютого 2014 року, в день підписання угоди з опозицією, Віктор Янукович почав свою втечу з України. За свідченнями Анатолія Могилева, тодішнього голови Ради міністрів Криму, в той ранок у кабінеті глави адміністрації президента Янукович заявив про загрозу своєму життю нібито через присутність озброєних формувань у Києві.
О 17:00 президентський кортеж вирушив у Межигір'я. За словами Віктора Резниченка, співробітника управління державної охорони України, близько 21:00 Янукович наказав підготувати гелікоптери. О 22:00 два гелікоптери з Януковичем і чотирма охоронцями – Кобзарем, Шараном, Бернадським і Павленком – вилетіли в Харків.
Перед відльотом з резиденції винесли цінності: картини, антикваріат і посуд. Під час руху автоколони в Харків невідомі обстріляли один з автомобілів супроводу. За свідченням Олеся Шарана, водій Дмитро Іванцов передав охороні кулю з гладкоствольної зброї.
У Харкові Януковича зустрів голова ОГА Михайло Добкін. Після запису відеозвернення, де Янукович заявив про обстріл свого автомобіля, група терміново вирушила в аеропорт. Звідти двома гелікоптерами Agusta вони вилетіли в Донецьк, незважаючи на спробу диспетчерів за наказом Турчинова повернути борти в Харків.
У Донецьку спроба вилетіти літаками Falcon до Росії зазнала невдачі — виліт заблокувала Державна прикордонна служба. За словами Павла Шишеліна, першого заступника голови служби, літаки не мали дозволу на виліт до РФ.
Після зміни плану кортеж Януковича разом зі своїм молодшим сином вирушив наземним шляхом. Але біля Мелітополя на них влаштували засідку — охоронці повідомили, що "їх чекають". Уникаючи засідки, група їхала з вимкненими полями доріг Запорізької області. У Бердянську їх підібрали російські військові гелікоптери Мі-8.
За свідченнями охоронців та словами Володимира Путіна, російський спецназ доставив групу в Анапу. Уранці 23 лютого Янукович прибув до Ялти, де зустрівся з Клюєвим, Захарченком, Якименком та Іліїним.
Вечором того ж дня Янукович переїхав до Севастополя, де на території російської військової частини в Козачій бухті написав відмову від державної охорони. Спроба делегації з Києва на чолі з Арсеном Аваковим і Валентином Наливайченком затримати експрезидента виявилася безуспішною. Коли Аваков і Наливайченко прибули до Севастополя, Януковича там не знайшли. В подальшому він опинився в Росії, де живе до сих пір.
Також раніше "Телеграф" пояснював, що відомо про кума Януковича Присяжнюка і де він зараз. Після Революції Гідності він втік з України, і його місцезнаходження довгий час залишалося невідомим.