a3f.in.ua

ЄС не надав Україні достатньо ресурсів для захисту — Боррель підсумував рік.

ЄС не надав Україні достатньо ресурсів для захисту — Боррель підсумував рік.
Высокий представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель

Про це написав високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у щорічному збірнику блогів, виступів та статей за 2024 рік «Європа в вогненному кільці».

На підтримку України ЄС вже виділив 122 мільярди євро, з яких 45 млрд на військову допомогу. Також блок дозволив використовувати доходи від заморожених російських активів, щоб забезпечити підтримку Україні в майбутньому.

«Але, незважаючи на все це, нам не вдалося забезпечити Україну достатніми ресурсами для захисту від постійних повітряних атак на її цивільну та енергетичну інфраструктуру. Зима для українців буде дуже суворою, з масовими відключеннями електроенергії», — заявив Боррель.

Він додав, що ЄС також не зміг надати достатню кількість боєприпасів, щоб позбавити рф можливості просуватися в Донецькій області, не кажучи вже про звільнення територій. Крім того, осіннє втручання північнокорейських солдатів у війну «означало небезпечну ескалацію» і є «дуже тривожним кроком до інтернаціоналізації конфлікту», вважає дипломат.

На його думку, якби рф перемогла в Україні, то «неминуче продовжувала б свою імперську політику» проти інших сусідів. «І ми вже бачили наслідки цієї агресивної політики в Грузії та Молдові», — додав він.

На тлі війни в Україні та перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США він підкреслив, що ЄС необхідно стати спроможним гарантувати власну безпеку.

Хоча оборонні бюджети значно зросли за останні роки, прогрес у координації військових поставок на сьогодні є повільним: лише 18% європейських закупівель здійснюється в рамках кооперації, тоді як кілька років тому мета була вдвічі більшою — 35%. Більше того, оборонна промисловість досі не відповідає зусиллям щодо переозброєння ні кількісно, ні якісно: з 2022 року майже 80% додаткової військової техніки закупили за межами ЄС.

У статті голова європейської дипломатії також згадав війну на Близькому Сході та закликав звертати увагу на Азію та Індійсько-Тихоокеанський регіон.

«ЄС не був створений як оборонний альянс, але він може і повинен стати глобальним партнером у сфері безпеки в таких областях, як безпека на морі, боротьба з кіберзагрозами чи маніпуляцією та втручанням іноземної інформації», — підсумував Боррель.