Сотні, якщо не тисячі фактів незаконного заволодіння землею за так званою "туалетною схемою" – таку заяву про масштаби незаконних земельних угод у столиці нещодавно зробив голова КГВА Тимур Ткаченко. У перспективі – перевірка та скасування незаконних рішень, підкреслив чиновник. Підлеглі міського голови Віталія Кличка запевняють: останні кілька років вони боролися з протиправною реєстрацією нерухомості, під яку потім ділки отримували комунальну землю.
Тим часом депутати Київської міської ради впевнені, що потрібно змінювати підхід до розгляду земельних питань, що дозволить уникнути корупції.
"Телеграф" дізнавався, про які саме земельні ділянки може йтися і чи дійсно так просто виправити накопичені за останні роки порушення.
Після гучних затримань столичних чиновників, підозрюваних у корупції в земельній та бюджетній сферах, на порядку денному залишається тема отримання значних земельних ділянок у власність або оренду за так званою "туалетною схемою". Так називають сумнівні випадки набуття прав на певну реальну малозначну "нерухомість" на кшталт гаража, вуличного туалету або взагалі вигаданого будинку. Далі новий власник звертається до міських властей із проханням надати ділянку під об'єктом, а часто й сусідні ділянки, нібито для обслуговування свого майна, і вуаля — отримує шматок землі, на якому потім починає будівництво висотного житлового будинку, торгового центру тощо. Подібним випадкам неодноразово привертали увагу чиновників та правоохоронців столичні активісти і медіа.
Одним з найяскравіших "свіжих" прикладів махінацій можна назвати історію з планами забудовників звести чергову "свічку" в кварталі Добровольського на Подолі. Тут серед ансамблю житлових будинків, збудованих за проектом відомого архітектора, як розповідав "Телеграф", ТОВ "Апартбудгрупп" оформила на себе сарайчик. Потім на основі права власності фірма попросила в оренду у Київської міської ради земельну ділянку площею 0,1479 га за адресою вулиця Катерини Білокур 6-Д. Її цільовим призначенням було вказано "будівництво та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури". Завдяки небайдужості місцевих жителів і втручанню Державної казначейської служби, головний офіс якої розташований по сусідству зі спірною ділянкою, втрутилися правоохоронці. І спочатку було накладено арешт на нерухоме майно, під прикриттям якого приватна фірма намагалася захопити землю, а прокуратура намагається в судовому порядку скасувати рішення приватного нотаріуса щодо реєстрації права власності на сарайчик. А рішення про передачу в оренду ділянки на розгляд сесії столичної міської ради завдяки розголосу не потрапило.
За схожою схемою діяло й ТОВ "Інвест-промоушен", яке встигло оформити на себе вже не існуючий підземний громадський туалет на вулиці Миколи Грінченка поблизу Байкового кладовища. Але згодом дивним чином площа нерухомості зросла майже в шість разів з 123 до 638 кв. метрів. Саме такі розміри, очевидно, матиме й нове спорудження, зведення якого вже почалося за парканом, встановленим впритул до місць поховань і вздовж жвавої траси. А в Святошинському районі, за даними Київської міської прокуратури, вдалося зупинити угоду по привласненню земельної ділянки площею 1000 кв. метрів, яка знаходилася в комунальній власності. У цьому випадку ділки вдалися до виготовлення технічного паспорта на будинок, якого фактично не існувало. Замість нього на ділянці знаходилися лише зарослі чагарників і смітник. Але це не завадило фірмі зареєструвати право власності на уявну нерухомість і претендувати на землю.
- Громадська рада за останні роки неодноразово на засіданні профільної комісії звертала увагу на "туалетні схеми", фіктивне майно та інші скандальні земельні питання, — зазначив у розмові з "Телеграфом" Геннадій Кривошея — голова громадської ради при КГГА. – Ми описували ці кейси і в соціальних мережах. Це і згадувана ділянка на вулиці Катерини Білокур 6-Д, розгляд по якій було знято з розгляду, і ділянка в Солом'янському районі по вулиці Академіка Шалимова (колишня Героїв Севастополя), 23-В, виділення якої підтримали депутати Київської міської ради восени минулого року. У цьому випадку під забудову віддадуть трохи більше 1 гектара під фіктивне майно. Адже заявлено, що на ділянці нібито знаходиться будівля площею 72 кв. метри, але насправді його не існує, також відсутня інформація про це в реєстрі про право власності.
Начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко в зверненні, розповсюдженому 10 лютого через власний канал і сторінки КГМА, розповів про чергову потенційну незаконну угоду з землею. Цього разу в Оболонському районі біля станції метро "Почайна". Тут на вулиці Вербовій, 19 розташовані контейнери, які на папері, за словами чиновника, є нерухомістю, оформленою нібито на якусь фірму.
"У цьому випадку, як у сотнях інших, ділки прагнуть заволодіти не тільки землею під контейнерами, вони нарізають набагато більшу ділянку в своїх інтересах, а не в інтересах громади. Цю та іншу локацію ми ділкам не подаруємо, або вони отримують землю прозоро і легально на аукціоні, заплатять справедливу ціну, або не отримують нічого. У нас є перелік ділянок по всій столиці, які за безцінь отримують через маніпуляції законодавством. Це дійсно сотні об'єктів (в підводці до відео вказано, що таких прикладів може бути і тисячі – Авт.), а не одиничні явища. Це київська земля, яку крадуть прямо у дворах жителів столиці", — зазначив Тимур Ткаченко. А також додав, що звернеться до Міністерства юстиції України з вимогою скасувати незаконні реєстраційні