Про це пише південно-корейське агентство Yonhap.
Під час свого звернення голова країни пообіцяв більше не вживати подібних заходів, а також заявив, що ввів воєнний стан через «відчай». При цьому він спростував чутки про те, що воєнний стан повториться знову.
Як повідомляє Yonhap, звернення до народу відбулося за кілька годин до голосування парламенту Південної Кореї — Національної асамблеї — щодо імпічменту діючого голови країни. Юн Сук Йоль підкреслив: «Я не уникну юридичної та політичної відповідальності, пов'язаної з цим оголошенням воєнного стану».
Якщо парламент проголосує за імпічмент президенту, замінити діючого керівника країни може лідер опозиційної Демократичної партії Лі Чже Мун. Дострокові вибори проведуть через 60 днів після імпічменту. Однак у самого Лі також є чимало проблем: йому загрожують кілька судових процесів за звинуваченнями в корупції та інших злочинах.
Якщо спроба імпічменту провалиться, правляча партія може розглянути різні заходи, включаючи внесення поправок до Конституції, щоб скоротити термін повноважень президента та надати більше влади прем'єр-міністру, який наразі виконує переважно церемоніальну роль.
3 грудня президент Південної Кореї Юн Сук Йоль у вечірньому зверненні несподівано оголосив, що в країні вводиться воєнний стан. Причиною він назвав «антидержавну діяльність» опозиції, яку звинуватив у підтримці Північної Кореї.
Про це Юн заявив після кількох тижнів політичних суперечок щодо законопроекту про новий державний бюджет — опозиційна Демократична партія відмовилася його схвалити. Натомість опозиція подала до парламентського бюджетного комітету скорочений проект бюджету, а також подання про імпічмент державному аудитору та головному прокурору.
Введення воєнного стану дозволило президенту отримати жорсткий контроль над політичною діяльністю та засобами масової інформації. Рішення Юна шокувало навіть його партію, а лідер «Партії влади народу» Хан Дон Хун назвав це «неправильним».
Після оголошення про воєнний стан будівлю парламенту було заблоковано військовими. Вони не пропускали всередину опозиційних депутатів, які після заяви Юна прийшли, щоб скасувати його рішення.
В кінцевому підсумку, близько першої години ночі за місцевим часом 190 з 300 депутатів Національної асамблеї проголосували за скасування воєнного стану. Крім того, перед будівлею зібралися тисячі людей, які вимагали відставки глави держави.
На фоні цих подій південно-корейська валюта впала до найнижчого з жовтня 2022 року рівня відносно долара США.
Наразі шість опозиційних партій Південної Кореї подали прохання про імпічмент президента Юн Сук Йоля. Усі старші помічники президента Юн Сук Йоля, включаючи керівника його апарату, заявили про бажання піти у відставку. У ЗМІ припускали, що Юн також зіткнеться з обвинуваченнями у державній зраді.