Про це повідомляють Jam News та грузинська служба «Радіо Свобода».
Заяви про скасування депутатських списків та відмову від проходження в парламент 12 листопада подали представники коаліцій «Єдність — Національний Рух» та «За зміни».
За даними ЦВК, у новому парламенті коаліція «Єдність — Національний Рух» за результатами виборів отримала 16 мандатів, а «За зміни» — 19. У разі відмови депутата від мандата його місце в парламенті має зайняти наступний кандидат за партійним списком.
«Всі ми в цьому списку відмовляємося від будь-якої співпраці з режимом, що краде вибори та представляє інтереси Російської Федерації в нашій країні», — заявив співавтор коаліції «За зміни» Ніка Гварамія.
Голова «Єдності — Національного Руху» Тінатін Бокучава також підтвердила, що представники її політичної сили відмовляються від отримання мандатів і просять скасувати депутатські списки.
«Людина має право відмовитися від отримання депутатського мандата, і ми це робимо прямо сьогодні [12 листопада]. Від кожного з нас ми надсилаємо офіційне звернення до ЦВК», — сказала Бокучава.
Однак керівник юридичної служби ЦВК Грузії Георгій Сантуріані заявив, що опозиційних політиків, які публічно відмовилися пройти в парламент, на даному етапі не можна позбавити мандата.
«Діючим законодавством не передбачено скасування реєстрації кандидатів у партійних списках до визнання повноважень новообраних депутатів», — пояснив представник ЦВК.
Згідно з законодавством, ЦВК має надати в парламент список обраних депутатів, після чого їх повноваження повинні визнати більше половини депутатів.
Оскільки ЦВК не має наміру задовольняти вимоги опозиційних коаліцій, процес перенесуть у парламент. «Грузинська мрія», яка має 89 мандатів, може визнати повноваження всіх обраних депутатів, включаючи опозицію, пише Jam News.
Тільки після цього опозиційні депутати зможуть звернутися до парламенту з вимогою про припинення повноважень. Крім того, політичні партії повинні будуть звернутися до ЦВК і скасувати свої виборчі списки.
За попередніми даними ЦВК Грузії, до нового складу парламенту увійдуть чотири опозиційні партії. Дві з них мають намір відкликати свої виборчі списки. Однак невідомо, чи підтримують їх партії «Сильна Грузія» та «Щасливі — за Грузію».
Раніше опозиційні партії та президент Грузії оголосили результати парламентських виборів сфальсифікованими, не визнали їх і вимагали проведення нових виборів під контролем Міжнародної виборчої адміністрації. Вони також анонсували щоденні акції протесту.
26 жовтня в Грузії відбулися вибори до національного парламенту. За результатами підрахунку 99,9% голосів перемогла партія «Грузинська мрія», яка до цього часу була при владі. Вона набрала всього 53,93% голосів виборців.
Однак ще напередодні опозиційні грузинські політичні сили оголосили, що не визнають результати виборів у країні. Результати не визнала і президент Саломе Зурабішвілі.
Грузинські правоохоронці відкрили 47 кримінальних справ за ймовірними злочинами, пов'язаними з парламентськими виборами. Зокрема, звинувачення висунули двом підозрюваним, які кинули цілу пачку бюлетенів в урну на одному з дільниць.
Міжнародні спостерігачі відзначили, що хоча грузинські виборці мали широкий вибір серед партій, саме голосування було затьмарене нерівними умовами, тиском і напруженням.